Зовнішня будова квітки
Last updated
Last updated
Визначення Квiтка — це орган статевого розмноження, який являє собою видозмiнений i вкорочений пагiн.
Квітка складається з квітконіжки, квітколожа, оцвітини, тичинок і маточки. Деякі із цих елементів можуть бути відсутні.
Квітка кріпиться до пагона за допомогою квітконіжки – своєрідного вкороченого стебла. Якщо квітконіжки немає, квітка називається сидячою.
Усі елементи квітки розташовані на квітколожі (№5 на малюнку).
У квітки наявна оцвітина (покрив квітки), яка складається з чашечки – сукупності чашолистків (№1 на малюнку), та віночка – сукупності пелюсток (№2 на малюнку).
Якщо чашечка й віночок однакові з формою та забарвленням, така оцвітина називається простою, а якщо різні – складною або подвійною. Чашечка (тобто сукупність чашолистків) захищає квітку, її внутрішні частини. Чашечка може бути зрослолистою або роздільнолистою.
Пелюстки ж (тобто віночок) приваблюють комах для запилення. Оцвітина може бути відсутня. Віночок може бути зрослопелюстковим або роздільнопелюстковим.
У квітці наявна сукупність тичинок (№4 на малюнку) – андроцей У них утворюються пилкові зерна. У квітці також наявний гінецей (№3 на малюнку) – це сукупність плодолистків. Плодолистки формують маточку, у якій утворюється насінний зачаток.
Якщо через квітку можна провести кілька площин симетрії, вона називається правильною або актиноморфною, якщо одну площину симетрії – неправильною або зигоморфоною, а якщо жодної – асиметричною.
За наявністю тичинок і маточки квітки класифікують на двостатеві, одностатеві та стерильні.
Визначення
Двостатева квiтка — це квiтка, у якiй наявнi тичинки та маточка. Властивi бiльшостi покритонасiнних рослин.
Одностатева квiтка — квiтка, у якiй наявнi або тичинки (тичинкова, тобто чоловiча, квiтка), або маточка (маточкова, тобто жiноча, квiтка). Якщо у квiтцi взагалi немає анi тичинок, анi маточки, вона називається стерильною.
Серед рослин із одностатевими квітками розрізняють однодомних і дводомних. Якщо на одній рослині ростуть і тичинкові, і маточкові квіти, вона називається однодомною (один дім). Такі квітки властиві березі, дубу, огірку. Якщо тичинкові квітки розвиваються на одній особині, а маточкові – на іншій, така рослина називається дводомною (два доми). Такі квіти властиві тополі, обліписі, вербі, тощо.
Квітка – цевкорочене стебловидовжений пагінвидозмінений та вкорочений пагінвидозмінене стебло Квітка являє собою видозмінений вкорочений пагін, у той час, як квітконіжка – вкорочене стебло.
Як називається покрив квітки?квітколожеоцвітинаандроцейквітконіжка Квітколоже – це частина квітки, на якій розташовуються всі інші елементи квітки, андроцей – сукупність тичинок, а квітконіжка – вкорочене стебло, яке з’єднує квітку з пагоном.
Квітка називається жіночою, якщовона двостатевавона стерильнав ній наявна виключно маточкав ній наявні виключно тичинки Жіноча квітка – це одностатева квітка, в якій наявна виключно маточка.