Різноманітність рослин: насінні рослини. Голонасінні.
Загальна характеристика Голонасінних:
Поява насінини, яка утворюється з насінного зачатка; Розмноження насінням має більше переваг, ніж розмноження спорами, оскільки зі спори гаметофіт формується тільки за сприятливих умов, а потім для запліднення необхідна вода. Насінина ж утворюється з насінного зачатка, для її формування не потрібна вода. Насінина містить зародок та невеликий запас поживних речовин.
Насінини відкрито лежать на лусках; Назва «Голонасінні» виникла тому, що насінні зачатки, з яких формуються насінини, лежать на лусочках абсолютно відкрито. Вони не захищені зав’яззю, як у покритонасінних рослин.
Спрощені гаметофіти;
Запліднення не залежить від води;
Поява головного кореня та потужної стрижневої кореневої системи; У вищих спорових існували лише додаткові корені. У Голонасінних з’являється потужна стрижнева коренева система.
Потовщення за рахунок деревини; Вчені припускають, що рослини відділу Голонасінні походять від деревоподібних папоротей, які вже вимерли. Перші Голонасінні навіть називають «насінними папоротями».
Життєвий цикл Голонасінних
Гаметофіт. Чоловічий гаметофіт — це пилкове зерно. Воно містить вегетативну клітину, з якої проросте пилкова трубка, та два спермії, вкрите двома оболонками. Жіночий гаметофіт — це ендосперм та архегонії, тобто жіночі органи статевого розмноження. Голонасінним властиве запилення вітром.
Гамети. З гамет, що сформувалися в гаметофіті, утворюється зигота, внаслідок запліднення. Вода для запліднення не потрiбна.
Насінина. Із зиготи формується зародок, який міститься у насінині.
Спорофіт. З насінини розвивається спорофіт. На спорофіті наявні спорангії (пилкові мішки та насінні зачатки), у яких формуються спори.
Спори. Голонасіні — різноспорові рослини. У їх спорангіях формуються різні за будовою спори, зокрема мікроспори, з яких розвиватиметься чоловічий гаметофіт – пилкове зерно, та мегаспори, з яких розвиватимуться ендосперм з архегоніями – жіночий гаметофіт.
Від моменту запилення до моменту запліднення, тобто злиття гамет, зазвичай проходить не менше, ніж півроку.
До характерних властивостей Голонасінних відносять:залежність запліднення від водинаявність потужного кореневищанезалежне існування спорофіту та гаметофітупоява насіниниУ Голонасінних запліднення не залежить від води, наявний потужний головний корінь, а гаметофіт існує на спорофіті.
Рослини, що належать до відділу Голонасінні, не маютьплодівшишоклистківнасінняВ голонасінних наявні шишки, в яких потім формується насіння, а також і листки.
Запилення голонасінних відбувається за допомогоюводикомахвітруптахів
Last updated